Artykuły

Stłuszczenie wątroby- leki nie wystarczą. Skuteczne leczenie dietą.

Stłuszczenie wątroby- leki nie wystarczą. Skuteczne leczenie dietą.

Wśród chorób cywilizacyjnych, których przyczyną są nieodpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia, najczęściej wspomina się o cukrzycy typu 2 oraz powikłaniach ze strony układu krwionośnego. Tymczasem jest jeszcze jeden jeden ogran, który jest ogromnie obciążony, gdy nie dbamy o zdrową dietę.
Dlaczego nie mogę schudnąć?

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Jesz jak wróbelek, a waga ani drgnie? Chodzisz głodna i rozdrażniona, godzinami katujesz się na siłowni, lecz sukienka w rozmiarze 36 wciąż leży tylko w sferze marzeń? Gdzie leży przyczyna i jak się odchudzać, aby schudnąć?
Kawa - wady i zalety

Kawa - wady i zalety

Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki mocnej kawy. Sam zapach pobudza i dodaje energii, nie wspominając o zawartej w niej kofeinie. Przy kawie się spotykamy, przy kawie plotkujemy, ratujemy się filiżanką ciemnego naparu podczas długich godzin pracy. Co tak naprawdę siedzi w kawie i co powinniśmy wiedzieć o jej ciemniejszej stronie mocy?
Superfoods z naszego poletka, czyli superżywność z twojego warzywniaka.

Superfoods z naszego poletka, czyli superżywność z twojego warzywniaka.

Moda na superfoods wciąż rośnie. I dobrze, gdyż jest to jeden z niewielu pozytywnych otaczających nas trendów. Algi, grzyby shitake, jagody goi, nasiona chia, sproszkowana chlorella i spirulina, czy też komosa ryżowa szturmem podbijają polskie stoły. Co jednak, gdy wyposażenie naszej domowej spiżarni w armię superfoods wiąże się z wyczyszczeniem portfela? Na ratunek przychodzą nam żywieniowi bohaterowie z naszego warzywniaka – uzbrojeni po zęby w przeciwutleniacze, witaminy i minerały są jednocześnie tani jak…barszcz.
Gastropareza – czym jest oraz jak sobie z nią radzić?

Gastropareza – czym jest oraz jak sobie z nią radzić?

Zbyt długie zaleganie pokarmu nie jest korzystne na którymkolwiek z odcinków przewodu pokarmowego. Czym powodowana jest gastropareza oraz jakie nawyki żywieniowe będą przynosić ulgę?
Rola białka w diecie.

Rola białka w diecie.

Właściwości białka czynią z niego składnik pokarmowy bardzo przydatny w procesie odchudzania – przyspiesza bowiem przemianę materii oraz sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni. Jednak często osoby odchudzające się popadają w pułapkę diet wybitnie wysokobiałkowych. Białko jest nam niezbędne, jednak – jak wszystko na świecie – w nadmiarze szkodzi. Zapraszamy do lektury!
Lekko na święta.

Lekko na święta.

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester to czas, z którym sobie dogadzamy. Nie tylko prezentami, także jedzeniem. Wielogodzinne biesiady przy suto zastawionym stole mogą jednak skończyć się kilkoma nieplanowanymi kilogramami w obrębia pasa lub bioder. Aby okres świąteczno – karnawałowy nie odbił nam się „czkawką” na wadze, warto część tradycyjnych i ciężkich dań oraz niezdrowych przekąsek zastąpić ich lżejszymi zamiennikami.
Naturalne sposoby na zaparcia.

Naturalne sposoby na zaparcia.

W wyniku wzrostu spożycia żywności wysokoprzetworzonej, na świecie obserwujemy gwałtowny wzrost zapadalności na choroby uwarunkowane nieprawidłową dietą, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, niektóre typy nowotworów.
Tłuszcz w diecie. Źródła oraz jego rola w organizmie.

Tłuszcz w diecie. Źródła oraz jego rola w organizmie.

Swego czasu tłuszcz został owiany złą sławą. Mówiło się, że szkodliwy, a upragniona szczupła sylwetka jest kwestią spożywania jak najmniejszych jego ilości. Młode dziewczęta w pogoni za idealną figurą często stosują katorżnicze diety ze znikomą zawartością procentową tłuszczu. Efektem takich praktyk może być np. zanik miesiączki i/lub inne zaburzenia w zakresie gospodarki hormonalnej organizmu. Jakie więc właściwości kryje tłuszcz oraz dlaczego nie powinniśmy się do bać jak ognia?
5 propozycji na szybki i zdrowy lunch.

5 propozycji na szybki i zdrowy lunch.

Żyjemy w zabieganym świecie. Czasu mamy zazwyczaj jak na lekarstwo, często pracujemy też więcej niż ustawowe 8 godzin dziennie. W takiej sytuacji przygotowywanie zdrowych posiłków jest nie lada wyzwaniem. Z gotowych rozwiązań korzysta się łatwiej, w szczególności w perspektywie coraz liczniej powstających śniadaniowych punktów z kanapkami. Jednak warto także wziąć pod uwagę czynnik ekonomiczny – lunch przygotowany w domu będzie nie tylko zdrowszy (mamy pewność, co pakujemy do pojemnika), lecz także bardziej korzystny finansowo. Dodatkowo przy pewnej dozie sprytu i organizacji nie będziemy skazani na spędzenie całego dnia w kuchni. Zaintrygowani? Zapraszam do lektury!