Jedzenie w bagażu podręcznym: praktyczne porady i zasady
Data publikacji 24 lipca 2023Podróżowanie samolotem wiąże się z wieloma ograniczeniami, zwłaszcza jeśli chodzi o bagaż podręczny. Jedną z najczęściej zadawanych pytań przez pasażerów jest: „Czy mogę przewozić jedzenie w bagażu podręcznym?”.
Ogólne zasady przewozu żywności samolotem
Na początek warto zaznaczyć, że żadna linia lotnicza nie ma w swoim regulaminie zakazu przewozu żywności w bagażu podręcznym. Jednak, należy pamiętać o kilku ograniczeniach, które mogą mieć wpływ na to, co można przewieźć. Np. przepisy celne mają duże znaczenie, szczególnie podczas podróży międzynarodowych. Przewożenie żywności może podlegać różnym regulacjom, w zależności od kraju docelowego.
Bagaż podręczny i rejestrowany – jak przewozić jedzenie?
Na pokładzie samolotu można generalnie przewozić jedzenie, ale nie każde. Należy pamiętać, że niektóre produkty są zakazane, na przykład szybko psujące się żywności. Możliwość przewozu dotyczy zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Zawsze powinniśmy pamiętać, aby produkty spożywcze, które z nami podróżują, były szczelnie zamknięte w oryginalnym opakowaniu producenta i oznaczone terminem przydatności do spożycia. Poza tym warto wiedzieć, jakie przepisy i ograniczenia dotyczące przewożenia produktów spożywczych obowiązują w różnych krajach.
Czego nie wolno zabierać ze sobą na pokład samolotu?
Do krajów nienależących do Unii Europejskiej nie można wwozić żadnych świeżych produktów. Mięso, nabiał, owoce i warzywa nie zostaną także wpuszczone na teren żadnego państwa członkowskiego Unii, jeśli pochodzą spoza niej. Najlepiej zorientować się we właściwych przepisach obowiązujących zarówno w kraju, do którego udajemy, jak i w krajach, przez które podróżujemy.
Zakazane są wszelkie płyny w opakowaniach o pojemności większej niż 100ml. Wyjątkiem są jedzenie i mleko dla niemowląt i małych dzieci, oraz płyny, które musimy mieć przy sobie ze względów zdrowotnych. Łączna ilość przewożonych płynów nie może przekroczyć 1 litra.
Jaką żywność można zabrać ze sobą na pokład samolotu?
Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej dozwolone są między innymi: ciasta, słodycze i przekąski typu batoniki, ciastka, chipsy, jedzenie dla niemowląt (nie jest objęte limitem, ale trzeba zgłosić te produkty do osobnej kontroli), kiełbasy, wędliny, konserwy mięsne, owoce, warzywa, świeże zioła, sery twarde, produkty spożywcze w puszkach lub słoikach (płynne w pojemnikach nie większych niż 100ml), sproszkowane zupy typu instant, żywność w postaci stałej, np. kanapki, orzechy.