Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik 4 zasady bezpiecznego opalania

4 zasady bezpiecznego opalania: jak cieszyć się słońcem bez szkody dla zdrowia i urody?

Data publikacji 25 sierpnia 2023

Bezpieczne opalanie szczególnie w sezonie letnim to bardzo ważny temat ze względu na możliwość pojawienia się problemów ze zdrowiem i urodą. Przegrzanie lub mocne oparzenia to poważne dolegliwości, które mogą wymagać nawet wizyty u lekarza lub hospitalizacji, dlatego też warto zadbać o organizm przed pojawianiem się zmian.

Czym jest opalanie i jakie procesy zachodzą w ciele?

Opalanie to cykl, w którym skóra reaguje na promieniowanie słoneczne poprzez zwiększone wytwarzanie melaniny, substancji odpowiedzialnej za kolor skóry. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze słońca. Opalenie się wiąże się z następującymi po sobie procesami takimi jak ekspozycja na UV (wystawianie na promieniowanie UVB (ultrafiolet B) i UVA (ultrafiolet A) pochodzące ze słońca lub z lamp UV, które rozpoczyna procesu opalania), stymulacja melanocytów (komórek znajdujących się w warstwie naskórka, mających na celu ochronę skóry przed uszkodzeniem), produkcja melaniny (absorbuje i rozprasza promieniowania UV, co pomaga chronić komórki skóry przed uszkodzeniem), rozprowadzanie melaniny (stanowiącej obronną warstwę pigmentu, którą można dostrzec jako opaleniznę na powierzchni skóry), a także zgrubienie naskórka (skóra może również zwiększyć grubość naskórka, jako dodatkowa forma ochrony przed uszkodzeniem).

zasady opalania

Jakie są 4 najważniejsze zasady bezpiecznego opalania?

Bezpieczne opalanie jest kluczowe dla ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i minimalizowania uszkodzeń naskórka oraz zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry. Z tego też względu należy kierować się pewnymi zasadami takimi jak:

  1. Stosowanie kremu przeciwsłonecznego. Regularne i właściwe stosowanie kremu o odpowiednim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) dla typu skóry i warunków ekspozycji.
  2. Unikanie ekspozycji w najgorętsze godziny. Najbardziej intensywne promenowanie występuje między godziną 10:00 a 16:00, dlatego tez w tym czasie nie powinno się dłużej przebywać na słońcu, gdyż ryzyko oparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry jest największe.
  3. Noszenie odpowiedniej odzieży. Jasne, lekkie ubrania, z dobrych naturalnych materiałów, które osłaniają skórę i pozwalają jej oddychać. Nakrywanie głowy, zakrywanie oczu okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV i nakładanie kapelusza z szerokim rondem, aby chronić twarz, uszy i szyję.
  4. Monitorowanie skóry i zmian. Regularne obserwowanie skóry pod kątem wszelkich zmian, nowych pieprzyków, plam czy znamion. W przypadku ich zauważenia, np. zmiany kształtu, koloru, rozmiaru czy krwawień skonsultowanie się z dermatologiem.
negatywne skutki

Negatywne skutki zbyt długiego opalania

Zbyt długie i intensywne opalanie może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych i skórnych, czyli oparzeń słonecznych, przedwczesnych problemów ze starzeniem się skóry, zwiększonego ryzyka pojawienia się raka, uszkodzeń oczu, zmian pigmentacyjnych, osłabienia układu odpornościowego, pojawianie się gorączki i bólu głowy, a także występowania ryzyka alergii słonecznych. Z niektórymi skutkami można poradzić sobie w domowym zaciszu, wykorzystując np. sposoby na ból głowy takie jak zimne okłady, leki apteczne, odpoczywanie w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, lekkie ćwiczenia relaksacyjne, a także picie dużo płynów oraz naparów z ziół.

Zobacz także: Jak zmyć samoopalacz z dłoni?

Jak wygląda konsultacja z lekarzem ogólnym?

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?