Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik jak dbać o tarczycę

Porady i wskazówki jak dbać o tarczycę

Data publikacji 30 grudnia 2024


Problemy zdrowotne związane z tarczycą dotykają wielu Polaków. Szacuje się, że obecnie cierpi na nie nawet około 20% społeczeństwa. Nie zawsze jednak jesteśmy tego świadomi. Kluczem jest regularne badanie tarczycy, aby w porę wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Bardzo ważne jest też właściwe dbanie o ten gruczoł. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o tarczycę.

Dlaczego warto dbać o dobry stan tarczycy?

Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. To gruczoł układu wewnątrzwydzielniczego. Odpowiada m.in. za produkowanie hormonów regulujących pracę wybranych układów w organizmie. Jakiekolwiek zaburzenia w produkcji hormonów (nadczynność lub niedoczynność) negatywnie oddziałują m.in. na układ pokarmowy, nerwowy, krwionośny, mięśniowy czy też płciowy. To nie wszystko. Hormony tarczycy biorą aktywny udział w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów oraz wspierają utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej i wapniowo-fosforanowej. To tylko kilka powodów, dla których warto odpowiednio dbać o tarczycę. 

W jaki sposób dbać o tarczycę?

Właściwe dbanie o tarczycę minimalizuje ryzyka wystąpienia ewentualnych schorzeń. Oczywiście nie da się w stu procentach wyeliminować zagrożenia, ale w miarę możliwości warto je ograniczyć. Poniżej w kilku zdaniach opisano kluczowe aspekty związane z dbaniem o tarczycę. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a szybko dostrzeżesz różnicę. 

Właściwa dieta to podstawa

W przypadku tarczycy kluczowe znaczenie ma prawidłowa dieta. Powinna ona dostarczać organizmowi niezbędnych makro- i mikroelementów. Jednocześnie warto unikać przetworzonej żywności. Korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy mają takie pierwiastki jak: selen, cynk czy jod. Znajdziesz je m.in. w rybach morskich, nabiale, jajkach, orzechach, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy roślinach strączkowych. Ponadto jeść spore ilości owoców i warzyw, które zawierają w sobie antyoksydanty. Jednocześnie unikaj spożywania kapusty, brokułów czy też soi, które mają w sobie spore ilości goitrogenów hamujących czynność tarczycy. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować z lekarzem i dietetykiem. 

Aktywność fizyczna

Poza dietą warto postawić na regularny ruch. Regularna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie właściwej wagi to czynniki, które wspierają prawidłową pracę tarczycy. Wystarczą już regularne spacery, aby dostrzec różnicę. Należy pamiętać o tym, aby rodzaj aktywności oraz jej intensywność były dostosowane do możliwości organizmu człowieka i jego stanu zdrowia. 

Unikanie stresu

Jak dbać o tarczycę? Na pewno warto unikać stresujących sytuacji. Nadmierny stres negatywnie oddziałuje na oś podwzgórze-przysada-tarczyca, mogą powodować zaburzenia w produkcji hormonów. Jeżeli na co dzień masz stresującą pracę lub jesteś w trudnym momencie swojego życia, to koniecznie zastosuj techniki relaksacyjne i szukaj wyciszenia. Przyniesie to wiele korzyści nie tylko ze strony tarczycy. 

tarczyca

Czy warto się suplementować?

Wskazaliśmy na trzy sposoby na dbanie o tarczycę. Oczywiście zachęcamy do regularnego badania stężenia hormonów takich jak TSH, FT3 i FT4. To klucz do tego, aby zdiagnozować ewentualną niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Przy tym gruczole wykonuje się też m.in. badanie na obecność przeciwciał czy też USG tarczycy. 

Dodatkowe wsparcie może przynieść Ci suplementacja. Na rynku dostępne są jakościowe suplementy na tarczycę wspierające jej funkcjonowanie. Przykładem jest For Women’s Health GlowUp Collection. Warto poznać jego skład i działanie oraz złożyć zamówienie bezpośrednio na stronie producenta.

Artykuł sponsorowany

kawa a zdrowie

Redakcja dietymedicago.pl

Poznaj naszą redakcję! Na dietymedicago.pl łączymy pasję do zdrowego stylu życia z fachową wiedzą. Znajdziesz u nas inspiracje na smaczne przepisy, porady dotyczące diety oraz lifestyle'u, a także najlepsze triki urodowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?