Alergia na owoce – czy można ją wyleczyć?
Data publikacji 17 lipca 2023Obecnie zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych diagnozuje się wiele rodzajów alergii pokarmowych. Uciążliwe objawy występują po spożyciu określonych produktów spożywczych. Najczęstszymi alergenami są orzeszki ziemne, seler, jajka, czekolada, truskawki i cytrusy. Sprawdź, czy alergię na owoce można wyleczyć!
Jak powstaje alergia na owoce?
Alergia pokarmowa to sytuacja, gdy układ immunologiczny reaguje nieadekwatnie do bodźców. Przykładowo, o alergii mówimy wówczas, gdy po spożyciu konkretnego gatunku owoców (dojrzałych i umytych) doświadczasz obrzęku języka lub skurczu krtani, wymiotów, biegunki.
Główne objawy alergii pokarmowej
Do symptomów alergii na owoce zaliczyć należy wysypki skórne, katar i kichanie, a także łzawienie. Są to typowe reakcje na alergen, który dostał się do organizmu wraz z pożywieniem. Dość łatwo je zauważyć. Gdy powtarza się taka sytuacja, że np. po zjedzeniu truskawki organizm reaguje gwałtownie, możemy podejrzewać alergię. Oprócz charakterystycznych objawów alergii pokarmowych, które przypominają objawy alergii wziewnych, wystąpić może skurcz krtani lub obrzęk języka albo warg. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
Leczenie alergii na owoce
Na dzień dzisiejszy nie istnieją skuteczne sposoby na trwałe wyleczenie alergii pokarmowych na owoce. Stosowaną metodą jest przede wszystkim unikanie danego składnika i wyeliminowanie go z diety. Takie postępowanie wymaga wiedzy, znajomości własnego organizmu i konsekwentnego działania. Jednak wykazuje dużą skuteczność, ponieważ umożliwia ograniczenie częstotliwości pojawiania się objawów alergii.
Pewną rolę w łagodzeniu objawów mogą też pełnić leki przeciwhistaminowe, które zapobiegają reakcji ze strony układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Jest to możliwe dzięki temu, że leki blokują przekazywanie informacji przez histaminę, która pośredniczy w reakcji alergicznej. Dzięki temu nie uaktywniają się symptomy stanu zapalnego. Środki przeciwhistaminowe sprawiają, że nie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych ani do zwiększenia ich przepuszczalności w wyniku kontaktu z alergenem.
Jakie owoce uczulają najczęściej?
Owoce zaliczane do najpopularniejszych alergenów to m.in.: truskawki i poziomki. Dużym potencjałem alergennym odznaczają się też owoce egzotyczne, przede wszystkim cytrusy takie jak cytryny, pomarańcze, grejpfruty i mandarynki, a także kwaskowate kiwi. Jednak niektóre produkty spożywcze uważane za bezpieczne mogą także powodować uczulenie. Należą do nich owoce takie jak jabłka, banany i brzoskwinie.
Życie z alergią pokarmową wymaga dobrej organizacji i odnajdowania alternatywy dla niektórych składników potraw. Jeśli np. wiesz, że uczulają Cię cytrusy i truskawki, zamiast tych owoców spożywaj inne cenne przysmaki np. maliny, borówki i banany. Układ immunologiczny można czasami oszukać, stosując leki antyhistaminowe, które może przepisać Ci Twój lekarz alergolog.
Artykuł został przygotowany we współpracy merytorycznej z https://www.allecco.pl/.
Materiał zewnętrzny