Cholesterol w ciąży – normy i jak je utrzymać
Data publikacji 4 września 2023Cholesterol jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w czasie ciąży. Czy podwyższony poziom cholesterolu powinien jednak stanowić powód do niepokoju? Jakie są normy cholesterolu w ciąży i jak je utrzymać na odpowiednim poziomie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
W artykule:
- Co to jest cholesterol?
- Cholesterol w ciąży
- Normy cholesterolu w ciąży
- Jakie są przyczyny podwyższonego cholesterolu w ciąży?
- Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu w ciąży?
- Jak obniżyć cholesterol w ciąży?
- Dieta na cholesterol w ciąży
- Co jeść, aby obniżyć cholesterol w ciąży?
- Aktywność fizyczna w ciąży
Co to jest cholesterol?
Cholesterol to lipid klasyfikowany jako alkohol steroidowy, który występuje w osoczu krwi oraz tkankach naszego organizmu. Wchodzi on w skład błon komórkowych, stabilizując każdą komórkę i decydując o wielu jej właściwościach. Ponadto z cholesterolu powstają ważne dla funkcjonowania organizmu związki – kwasy żołciowe, hormony steroidowe: kortyzon, testosteron, progesteron, estrogeny oraz witamina D3. Wszystkie te składniki są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego cholesterol jest niezbędny w czasie ciąży.
Cholesterol w ciąży
W czasie ciąży, cholesterol pełni jeszcze ważniejszą rolę. Jest on bowiem źródłem syntezy wielu istotnych w tym czasie hormonów, które odpowiadają za prawidłowy rozwój łożyska i płodu. Fizjologicznym zjawiskiem jest wzrost poziomu cholesterolu podczas ciąży, ponieważ jest on potrzebny do zwiększonej produkcji hormonów ciążowych, takich jak progesteron.
Normy cholesterolu w ciąży
Prawidłowy poziom cholesterolu w ciąży jest trudny do określenia. Z uwagi na indywidualne potrzeby organizmu każdej kobiety, normy te mogą się różnić. Zazwyczaj obserwuje się wzrost poziomu lipidów z 7,0 do 10 g/l osocza. Stężenie cholesterolu wzrasta zazwyczaj z (około) 120 do 280 mg. Powyższe parametry powinny powrócić do normy po porodzie.
Jakie są przyczyny podwyższonego cholesterolu w ciąży?
Podwyższony cholesterol w czasie ciąży może być spowodowany różnymi czynnikami. Czynnikiem genetycznym jest na przykład wrodzona hipercholesterolemia rodzinna. Natomiast nieprawidłowy styl życia, obejmujący niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej i nieodpowiedni przyrost masy ciała w czasie ciąży, może również prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu.
Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu w ciąży?
Podwyższony cholesterol w ciąży może mieć różne skutki. Przede wszystkim, zwiększa ryzyko powstania miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, może prowadzić do przedwczesnego porodu i wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu.
Jak obniżyć cholesterol w ciąży?
Podwyższony cholesterol w czasie ciąży nie jest niczym zaskakującym, więc nie należy go obniżać, chyba że są ku temu medyczne powody. Jednak taką decyzję może podjąć jedynie lekarz prowadzący ciążę, który weźmie pod uwagę ogólny stan zdrowia ciężarnej, a także jej nienarodzonego dziecka.
Dieta na cholesterol w ciąży
Odpowiednia, zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu w ciąży. Warto zatem zacząć ją stosować od pierwszych tygodni ciąży, a nawet wiele miesięcy przed ciążą. W ułożeniu jadłospisu może pomóc dietetyk.
Czego unikać w diecie?
Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, która zawiera wiele niezdrowych dodatków, które mogą szkodzić nienarodzonemu dziecku. Taka żywność jest także źródłem tłuszczów trans, które są wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia mamy i dziecka.
Co jeść, aby obniżyć cholesterol w ciąży?
Należy spożywać pełnoziarniste produkty, świeże warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem steroli i stenoli roślinnych, mających zdolność do obniżania poziomu cholesterolu. Warto pamiętać, aby przed ich spożyciem dokładnie umyć je pod bieżącą, ciepłą wodą.
Aktywność fizyczna w ciąży
Nie można zapominać o znaczeniu aktywności fizycznej w czasie ciąży. Regularne ćwiczenia, dostosowane do stanu ciąży, mogą pomóc nie tylko utrzymać dobrą kondycję, ale również przygotować się do porodu.