Ile kalorii mają naleśniki?
Data publikacji 21 kwietnia 2023Naleśniki to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Czy jednak zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile kalorii mają naleśniki? To popularne danie jest lubiane przez wielu ludzi na całym świecie, ale ilość kalorii może być zaskakująca. W tym artykule odkryjemy prawdziwą ilość kalorii w tym smacznym daniu oraz porozmawiamy o tym, jak zrobić zdrowsze wersje tego pysznego dania.
O czym przeczytasz w tym tekście?
- Czym są naleśniki i jak się je przygotowuje?
- Ile kalorii mają naleśniki?
- Czy naleśniki są zdrowe?
- Ciekawostki na temat naleśników.
Sprawdź także: https://www.dietymedicago.pl/ile-kalorii-ma-gofr/
Czym są naleśniki i jak się je przygotowuje?
Naleśniki to cienkie placki, które przygotowuje się z mąki, jajek, mleka i soli. Do masy można dodać również cukier, masło lub olej roślinny. Przygotowanie naleśników jest bardzo proste – wystarczy wymieszać składniki, a następnie smażyć placki na patelni z tłuszczem.
Ile kalorii mają naleśniki?
Ilość kalorii w naleśnikach zależy od składników, z których są przygotowane, a także od rozmiaru placków. Przyjmijmy, że standardowy naleśnik ma średnicę około 20 cm i waży około 50 gramów. Taki naleśnik ma około 120 kalorii. Jeśli do masy dodajemy cukier i masło, liczba kalorii wzrośnie do około 200.
Czy naleśniki są zdrowe?
Naleśniki, podobnie jak wiele innych potraw, mogą być zarówno zdrowe, jak i niezdrowe, w zależności od składników, z których są przygotowane. Naleśniki z mąki pszennego, jajek i mleka zawierają dużo węglowodanów, a niewiele błonnika i innych składników odżywczych. Dlatego też nie zaleca się spożywania ich zbyt często.
Jednak można przygotować zdrowsze wersje naleśników, np. z mąki razowej lub owsianej, bez cukru i z dodatkiem owoców. W takiej formie naleśniki mogą być zarówno świetną przekąską jak i dobrym źródłem błonnika i innych składników odżywczych.
Ciekawostki na temat naleśników
- Naleśniki są jednym z najstarszych dań na świecie. Znane były już w starożytnej Grecji i Rzymie.
- Są one daniem bardzo uniwersalnym, ponieważ świetnie pasują do nich dodatki zarówno słodkie takie jak dżem czy świeże owoce, jak również te słone jak kurczak czy warzywa.
- Naleśniki znane są również pod innymi nazwami, np. crepes we Francji, pancake w Stanach Zjednoczonych, czy palatschinken w Austrii. Warto również wspomnieć, że niekiedy w zależności od regionu różnią się one formą. Crepes są cienkie, najczęściej zawijane z nadzieniem, jak te spożywane u nas, natomiast pancakes mają formę małych puszystych placuszków, w których nadzienie umieszcza się między nimi.
Naleśniki to popularne danie, które często pojawia się na naszych stołach. Jak pokazuje ten artykuł, ilość kalorii w naleśnikach zależy od składników, z których są przygotowane, a także od rozmiaru placków. Przygotowując naleśniki, warto zwrócić uwagę na ich skład i starać się przygotowywać zdrowsze wersje. Dzięki temu można cieszyć się smakiem naleśników bez wyrzutów sumienia.
Zobacz także: Z czym jeść naleśniki? Najlepsze dodatki!