Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy w codziennej diecie? Lista produktów, których należy unikać
Data publikacji 27 marca 2024Jeśli po zjedzeniu nabiału odczuwasz niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nie lekceważ tych objawów, bo mogą one świadczyć o nietolerancji laktozy. Zdarza się ona stosunkowo często i polega na nadwrażliwości na cukier obecny w mleku. Z nietolerancją laktozy można sobie jednak poradzić, stosując odpowiednią dietę. Osoby z nietolerancją laktozy powinny uważać na niektóre popularne produkty spożywcze, ponieważ stanowczo im nie służą. Sprawdź, o jaką żywność chodzi!
Jakie są przyczyny nietolerancji laktozy i jakie są jej objawy?
Nietolerancja laktozy występuje wtedy, gdy w organizmie jest za mało enzymu o nazwie laktaza (możliwa jest też jego całkowita nieobecność). W takich przypadkach laktoza nie może rozłożyć się do postaci glukozy i galaktozy, a więc postaci przyswajalnych dla organizmu. Gdy laktoza nie jest przyswajana, pojawia się w jelicie grubym i ulega fermentacji, co ma przykre konsekwencje w postaci dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nieprzyjemne odczucia są spowodowanych kwasami i gazami działającymi drażniąco na błonę śluzową jelita. Nietolerancja laktozy ma objawy takie jak: biegunki i wzdęcia, bóle brzucha, kolki i uczucie przelewanie się w jamie brzusznej. Często dochodzi także do nadmiernego wydalania gazów, możliwe są również nudności i wymioty.
Warto wiedzieć, że produkcja laktazy w organizmie człowieka (i większości ssaków) spada wraz z wiekiem. Największa aktywność enzymu przypada na okres niemowlęcy, w którym mleko matki jest głównym źródłem pokarmu dziecka. Gdy mleko jest zastępowane inną żywnością, laktaza przestaje być już tak potrzebna organizmowi, dlatego jej aktywność spada. Można mieć jednak wrodzoną nietolerancję laktozy.
Których produktów spożywczych należy unikać przy nietolerancji laktozy?
Gdy zostanie stwierdzona nietolerancja laktozy, bardzo ważne będzie wdrożenie właściwej diety, a więc takiej, w której nie znajdą się produkty mleczne oraz zawierające cukier mleczny. Nie wystarczy zatem przestać pić mleko! Oto lista produktów mlecznych oraz produktów zawierających cukier mleczny:
- mleko,
- śmietana,
- biały ser i twaróg,
- żółty ser (z wyjątkiem długo dojrzewających),
- masło i margaryna,
- jogurty,
- lody i desery mleczne,
- majonez,
- niektóre rodzaje pieczywa (np. bułki do hamburgerów i hot dogów oraz chleb tostowy),
- czekolada,
- wyroby cukiernicze i słodycze,
- płatki śniadaniowe,
- dania instant.
Warto też pamiętać o tym, że niektóre laktoza jest obecna także w niektórych lekach. Do mlecznych produktów spożywczych o obniżonej zawartości laktozy należą: kefir, maślanka, kwaśna śmietana i sery pleśniowe.
Co oprócz diety?
Niektóre osoby z nietolerancją laktozy mogą przyjmować tabletki, dzięki którym organizm poradzi sobie z prawidłowym rozłożeniem laktozy obecnej w wielu produktach żywieniowych. Obecna w nich laktaza działa równie skutecznie jak naturalnie produkowany w organizmie enzym. Nie należy jednak spożywać takich tabletek bez konsultacji ze specjalistą. Trzeba zaznaczyć, że nietolerancja laktozy nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Jej objawy przypominają np. niestrawność, mogą być też mylone z nietolerancją zupełnie innego pokarmu.
Materiał zewnętrzny