Najpopularniejsze choroby zakaźne, ich objawy i profilaktyka
Data publikacji 30 listopada 2023Choroby zakaźne charakteryzują się zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania i mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Warto znać główne objawy najpopularniejszych zakaźnych chorób, by w razie problemów szybko skonsultować się z lekarzem i dobrać najlepsze leczenie. Poniżej prezentujemy przegląd najczęściej występujących chorób zakaźnych, ich objawy oraz działania profilaktyczne, które pozwalają uniknąć infekcji.
Najpopularniejsze choroby zakaźne i ich objawy
- Grypa
To choroba wirusowa, która atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Pierwsze objawy to wysoka gorączka, ból mięśni i głowy, suchy kaszel, a chory czuje ogólne zmęczenie.
- Ospa wietrzna
To kolejna infekcja wirusowa. Ospa wietrzna charakteryzuje się swędzącą wysypką przekształcającą się w pęcherze, a także gorączką i bólem odczuwanym w mięśniach oraz stawach.
- Salmonella
Salmonella jest zakażeniem bakteryjnym i bardzo często wiąże się ze spożywaniem zanieczyszczonej żywności. Zakażenie wywołuje biegunkę, bóle brzucha, gorączkę i wymioty.
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
Stany zapalne wątroby wywołane wirusami objawiają się m.in. żółtaczką, utratą apetytu, uczuciem ciągłego zmęczenia, bólami brzucha oraz gorączką.
- Gruźlica
Gruźlica jest poważną chorobą wywołaną bakteriami, które atakują płuca. Infekcja objawia się m.in. długotrwałym i nawracającym kaszlem, bólami w klatce piersiowej, utratą wagi, gorączką.
- Wirusowe zakażenie żołądka i jelit
Infekcja nazywana jest również nieżytem żołądkowo-jelitowym. Zwykle zakażenie wywołane jest przez rotawirusy. Do objawów należy m.in. wodnista biegunka, wymioty, gorączka i bóle brzucha.
- Różyczka
Różyczka to wirusowa infekcja, która często przebiega dość łagodnie. Na ciele chorych osób pojawiają się zaczerwienienia i wysypka, odczuwalna jest niewysoka gorączka i powiększone węzły chłonne.
- Krztusiec
Choroba bakteryjna objawiająca się kaszlem, który pogarsza się w nocy, a także trudnościami w oddychaniu oraz nieżytem śluzówek nosa i gardła.
- Meningokokowe zapalenie opon mózgowych
Zakażenie meningokokami często przebiega łagodnie, lecz u niektórych osób może dojść nawet do poważnego stanu zwanego sepsą. Infekcja wywołana jest bakteriami, powoduje stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych, a jej objawy to głównie wysoka gorączka, sztywność karku, silny ból głowy i wrażliwość na światło.
- Świnka
Świnka to wirusowa infekcja, którą łatwo rozpoznać m.in. po powiększonych śliniankach, bólu podczas żucia, gorączce i bólu mięśni.
Więcej informacji o chorobach zakaźnych znajdziesz na portalu Light Life. W serwisie regularnie publikowane są nowe artykuły nt. rozpoznawania i leczenia zakażeń.
Jak zapobiegać zachorowaniu na choroby zakaźne?
Do działań profilaktycznych, dzięki którym możesz uniknąć zakażenia, należą:
- szczepienia – to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie wielu chorobom zakaźnym. Dostępne są szczepionki przeciwko grypie, odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby, gruźlicy, różyczce. Szczepienia pomagają w wytworzeniu odporności organizmu bez ryzyka zachorowania;
- zachowanie higieny osobistej – regularne i dokładne mycie rąk, szczególnie po korzystaniu z toalety i po powrocie do domu, a także przed jedzeniem, pozwala zredukować ilość zarazków oraz zapobiega przypadkowemu przedostaniu się drobnoustrojów np. do oczu, nosa, ust podczas dotykania twarzy;
- rezygnacja z surowego mięsa, korzystanie z wody ze sprawdzonych źródeł – dobrze jest unikać jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa. Należy dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem oraz zrezygnować z picia wody z niepewnych źródeł. W ten sposób można uniknąć m.in. salmonelli;
- unikanie bezpośredniego kontaktu z zakażonymi – chore osoby warto poddać tymczasowej izolacji, by zarazki nie rozprzestrzeniały się na kolejnych ludzi. Jest to istotny element profilaktyki m.in. przeciwko różyczce, grypie czy odrze;
- regularne wietrzenie pomieszczeń – częsta wymiana powietrza pomaga zredukować stężenie patogenów znajdujących się w sypialni czy w biurze;
- unikanie ryzykownych zachowań – nie należy dzielić się z innymi osobami swoimi osobistymi przedmiotami, jak szczoteczki do zębów, igły do zastrzyków, by nie zarazić się np. zapaleniem wątroby typu B. Z myślą o zdrowiu, warto ograniczyć również ryzykowne zachowania seksualne.
Podsumowanie
Znajomość objawów i zapobiegania chorobom zakaźnym jest niezwykle ważna. Profilaktyczne szczepienia, zachowanie higieny osobistej czy izolacja osób chorych pozwala uniknąć zachorowania na grypę, zapalenie wątroby typu B czy różyczkę. Warto edukować się i korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, jak np. portal Light Life, by w odpowiedzialny sposób podchodzić do zdrowia osobistego, jak i publicznego.
Materiał zewnętrzny