Praktyczna dieta i naturalne metody odgrzybiania
Data publikacji 4 maja 2023Grzybica ogólnoustrojowa organizmu to specyficzna choroba, która nie zawsze reaguje prawidłowo na leczenie farmakologiczne. Wtedy należy wdrożyć odgrzybianie organizmu dietą. Co jeść, z czego zrezygnować i jak ułożyć jadłospis, aby pożegnać się z Candida Albicans lub innymi grzybami, które kolonizują jelita w nadmiarze?
Objawy zagrzybienia organizmu i zadania diety
Dieta ma ogromne znaczenie w odgrzybianiu organizmu, a jej wdrożenie może pomóc uporać się z nawrotami tej podstępnej choroby. Objawy zagrzybienia organizmu mogą być niespecyficzne – może pojawić się zmęczenie, nadmierna senność, osłabienie, obniżenie nastroju. Zadaniem diety jest zahamowanie rozwoju drożdżaków takich jak Candisa Albicans, które naturalnie występują wewnątrz organizmu, ale na wskutek zmiany mikroflory rozpoczęły kolonizację. Zdrowy jadłospis pomoże odbudować naturalną florę bakteryjną w jelitach.
Odgrzybianie organizmu – dieta – czego nie jeść?
Przy grzybicy ogólnoustrojowej organizmu nie powinno się jeść przede wszystkim cukru i węglowodanów prostych, które stanowią pożywienie dla drożdżaków. Dzięki eliminacji cukrów zmienia się środowisko wewnątrz organizmu, dzięki czemu grzybica nie ma dobrych warunków do rozwoju i następuje zahamowanie choroby. Dieta na odgrzybienie organizmu polega przede wszystkim na rezygnacji ze:
- słodyczy,
- białego pieczywa i makaronów z białej mąki,
- żywności wysokoprzetworzonej,
- tłustego mięsa i wędlin,
- słodkich i gazowanych napojów,
- alkoholu,
- żółtego i pleśniowego sera,
- produktów z dużą zawartością drożdży,
- ograniczeniu słodkich owoców, takich jak banany, winogrona i czereśnie.
Grzybica ogólnoustrojowa – co jeść?
Kluczowe znaczenie mają naturalne prebiotyki występujące w jogurtach. Ważny jest też błonnik pokarmowy znajdujący się w produktach zbożowych, na przykład w pełnoziarnistym pieczywie, kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej). Przy grzybicy ogólnoustrojowej zaleca się jedzenie dużej ilości świeżych warzyw oraz gotowanych (soczewica, ziemniaki, brokuły). Do potraw należy również dodawać czosnek, cebulę, por, pomidory. Podczas leczenia kandydozy zaleca się też jeść produkty bogate w białko. Warto też pić napary z ziół i przyjmować suplementy diety przeciw zagrzybieniu organizmu.