Rozszerzone naczynka na nosie – co pomoże, gdy domowe metody zawiodą?
Data publikacji 11 sierpnia 2023Okolice nosa to obszar, w którym lubią lokalizować się pajączki, czyli rozszerzone naczynka włosowate, widoczne tuż pod skórą w postaci siateczki drobnych żyłek. Bardzo często sięgamy po produkty przeznaczone do cery naczynkowej z nadzieją, że pajączki znikną. Odpowiednia pielęgnacja to ważny element profilaktyki, jednak nie jest ona w stanie usunąć rozszerzonych naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji mogą pomóc profesjonalne zabiegi, np. laserowe zamykanie naczynek.
Przyczyny rozszerzonych naczynek
Rozszerzone naczynka mogą pojawiać się niezależnie od wieku u osób predysponowanych genetycznie. Najczęściej jednak powstają na skutek starzenia się organizmu w późniejszym wieku. Skłonności do pękania drobnych naczyń włosowatych mają szczególnie osoby o jasnej karnacji, cerze wrażliwej, cienkiej i alergicznej. Cera naczynkowa ma różowe zabarwienie, które nasila się pod wpływem różnych bodźców.
Czynniki, które mogą zaostrzać zmiany naczyniowe, to m.in.:
- zmiany hormonalne (w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy),
- nadciśnienie tętnicze,
- nieprawidłowa dieta,
- częste zaparcia,
- picie alkoholu,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne,
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce,
- kąpiele w zbyt gorącej wodzie i korzystanie z sauny,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
- częste stosowanie gruboziarnistych peelingów,
- narażenie skóry na kontakt z chlorowaną wodą (np. na basenie),
- stosowanie leków i maści ze sterydami.
Laserowe zamykanie naczynek
Rozszerzone naczynka na nosie można łatwo zakamuflować przy pomocy makijażu. Każda kobieta chciałaby jednak czuć się pięknie również bez korektora i podkładu na twarzy. Dlatego, zamiast kamuflować pajączki, lepiej jest po prostu się ich pozbyć, zwłaszcza że nieleczone mogą przerodzić się w trądzik różowaty, którego leczenie jest znacznie bardziej problematyczne. Specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie polecają laserowe zamykanie naczynek przy pomocy specjalnych laserów naczyniowych.
Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej, który najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad w celu poznania przyczyny rozszerzania się naczynek oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Procedura rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania skóry do laseroterapii – jej dokładnego oczyszczenia, np. poprzez zastosowanie delikatnego zabiegu mikrodermabrazji wodnej.
Laserowe zamykanie naczynek opiera się na zjawisku fotokoagulacji. Wiązka światła pochłaniana jest przez hemoglobinę (czerwony barwnik krwi), wypełniającą naczynko, na skutek czego dochodzi do jego podgrzania. Wysoka temperatura powoduje obkurczenie ścianek i zamknięcie naczynka. Skoagulowana krew zostaje po pewnym czasie usunięta z organizmu.
Skuteczność zabiegu laserowego
Nowoczesne lasery naczyniowe pozwalają na precyzyjne leczenie rozszerzonych naczynek na nosie i na innych obszarach ciała. Już po 1–3 zabiegach można spodziewać się całkowitego usunięcia pajączków i wyrównania kolorytu cery. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i niektóre osoby mogą wymagać większej liczby sesji do uzyskania optymalnych efektów.
Rozszerzone naczynka mają to do siebie, że mogą nawracać, niezależnie od tego, jakiej metody użyjemy do ich usunięcia. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. W utrzymaniu efektów laserowego zamykania naczynek konieczne jest wzmocnienie naczyń krwionośnych od wewnątrz. W tym celu można stosować preparaty zawierające diosminę, rutynę czy witaminę C oraz zadbać o dietę, z której należy wyeliminować takie produkty, jak: alkohol, kofeina czy pikantne przyprawy.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/
Materiał zewnętrzny