Soczewki kontaktowe – rodzaje i wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Data publikacji 5 kwietnia 2023Soczewki kontaktowe to dość popularne rozwiązanie, które z powodzeniem może zastępować noszenie tradycyjnych okularów. Warto poznać podstawowe rodzaje soczewek, a także dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.
Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe są przeznaczone przede wszystkim do korekcji różnych wad wzroku. Wśród nich można wymienić krótkowzroczność, dalekowzroczność, a także astygmatyzm i starczowzroczność. Soczewki występują w postaci cienkich elementów, które wyprodukowane zostały z tworzywa sztucznego. Umieszcza się je bezpośrednio na rogówce oka. Soczewki mogą również pełnić funkcję kosmetyczną, ponieważ bardzo często są wykorzystywane do zmiany koloru tęczówki.
Dopasowanie soczewek
Bardzo istotną kwestią podczas wyboru soczewek kontaktowych jest ich odpowiednie dopasowanie. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje soczewek, które mogą mieć odmienny efekt terapeutyczny. Poszczególne soczewki mogą się między sobą różnić także rodzajem pielęgnacji, komfortem użytkowania oraz ceną. Dlatego przed zakupem soczewek warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który na pewno może wybrać rozwiązanie odpowiednie dla zdrowia.
Rodzaje soczewek
Aktualnie w sprzedaży dostępne są dość zróżnicowane rodzaje soczewek. Podstawowy podział tych produktów uwzględnia soczewki sferyczne, toryczne oraz progresywne, inaczej nazywane również multifokalnymi. Soczewki sferyczne przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Produkty toryczne są odpowiednie dla osób z astygmatyzmem. Natomiast soczewki progresywne najlepiej sprawdzają się wśród osób zmagających się ze starczowzrocznością, która najczęściej pojawia się po czterdziestym roku życia.
Materiał soczewek
Soczewki kontaktowe są produkowane z różnych materiałów. Miękkie soczewki najczęściej wykonuje się z hydrożelu, który może występować w postaci nisko uwodnionej lub wysoko uwodnionej. Jednak w soczewkach częściej stosowane jest połączenie hydrożelu wraz z silikonem. Soczewki silikonowo-hydrożelowe charakteryzują się dość wysokim poziomem uwodnienia, a także dobrą przepuszczalnością tlenu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż poszczególne modele soczewek mogą być wytwarzane z zastosowaniem zróżnicowanych technologii.
Generacje soczewek
Soczewki silikonowo-hydrożelowe występują w trzech generacjach, które znacząco się między sobą różnią. Soczewki pierwszej generacji są nisko uwodnione i dzięki temu dość sztywne. Może to powodować dyskomfort podczas ich noszenia. Soczewki drugiej generacji są nieco mniej sztywne, jednak poziom ich uwodnienia nadal jest odpowiedni. Natomiast soczewki trzeciej generacji charakteryzują się niską sztywnością oraz wysoką zawartością wody, dzięki czemu są uznawane za najwygodniejsze.
Tryb noszenia
Poszczególne rodzaje soczewek różnią się między sobą również pod względem trybu noszenia. Wśród różnych rodzajów soczewek wyróżnia się jednodniowe, dwutygodniowe, a także miesięczne. Soczewki jednodniowe są stosunkowo proste w użytkowaniu, ponieważ codziennie wymienia się je na nowe. Produkty dwutygodniowe wymienia się dopiero po czternastu dniach użytkowania, a miesięczne po trzydziestu dniach. Soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne wymagają jednak codziennej pielęgnacji.
Zmiana koloru oczu
Soczewki z powodzeniem mogą pełnić również funkcję kosmetyczną, dlatego są chętnie wykorzystywane nawet przez osoby, które nie mają żadnej wady wzroku. Dzięki soczewkom możliwe jest podkreślenie tęczówki lub całkowita zmiana jej koloru. W tym celu wykorzystuje się soczewki kolorowe w wybranej przez siebie barwie. W sprzedaży można znaleźć również specjalne soczewki, które zmieniają kształt źrenic.
Codzienne funkcjonowanie
Soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla okularów, ponieważ w żaden sposób nie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Można w nich wykonywać wszystkie czynności, takie jak na przykład uprawianie sportu lub pływanie, co może być utrudnione w okularach. Przy aktywnym trybie życia szczególnie polecane są soczewki jednodniowe, które codziennie się wymienia, dla zachowania odpowiedniego poziomu higieny. W przypadku dużej aktywności na zewnątrz warto zdecydować się na wybór soczewek z dodatkowym filtrem przeciwsłonecznym.
Zachowanie higieny
Podczas korzystania z soczewek kontaktowych warto zwrócić szczególną uwagę na zachowywanie właściwej higieny. Do mycia twarzy warto wykorzystywać mydło glicerynowe. Natomiast soczewki dwutygodniowe lub miesięczne warto pielęgnować poprzez korzystanie ze specjalnego płynu, przeznaczonego do tego celu.