Tradycyjny przepis na zupę grochową: Staropolski sekret smaku
Data publikacji 24 sierpnia 2023To wyjątkowe danie, które jest symbolem polskiej kuchni, ma swoje korzenie w wiejskich tradycjach naszego kraju. Tradycyjny przepis na zupę grochową to nie tylko doskonały sposób na rozgrzewający posiłek, ale także doskonałe źródło białka i błonnika.
Składniki do grochówki
- 350g grochu łuskanego
- 300g boczku wędzonego
- 350g wędzonej kiełbasy
- 1 duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 litry wody lub bulionu drobiowego
- 5 ziemniaków
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 2/3 łyżeczki kminku
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1 łyżka suszonego majeranku
- 2 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego
- sól, pieprz
Przygotowanie
Krok 1: Nasiąkanie grochu i przygotowanie wędzonego mięsa
Należy namoczyć groch w zimnej wodzie na noc. W ten sposób ziarna szybciej się ugotują. Następnie, na rozgrzanym oleju roślinnym, podsmażamy pokrojony w kostkę boczek. Kiedy boczek jest już lekko zrumieniony, dodajemy kiełbasę pokrojoną w połplasterki. Po kilku minutach, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. Na końcu dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, liść laurowy oraz ziele angielskie.
Krok 2: Gotowanie zupy
Do podsmażonych składników dodajemy wodę lub bulion. Następnie wrzucamy pokrojoną w kostkę marchewkę i pietruszkę oraz namoczony groch. Przy małym ogniu gotujemy to przez 15 minut, a następnie dodajemy przyprawy: kminek, pieprz ziołowy i majeranek. Dodajemy pokrojone w dużą kostkę ziemniaki i gotujemy jeszcze przez 15 minut.
Krok 3: Doprawianie zupy
Kiedy groch jest już dobrze ugotowany, doprawiamy zupę solą i pieprzem do smaku. Przed podaniem, posypujemy zupę natką pietruszki.
Porady
- Majeranek dodajemy na końcu gotowania, tuż przed podaniem. Dzięki temu zupa nie tylko zyskuje wyjątkowy smak, ale majeranek zapobiega także wzdęciom.
- Zupa grochowa smakuje jeszcze lepiej na drugi dzień. Warto więc przygotować ją dzień wcześniej.
- Do zupy możemy dodać dowolne warzywa, które mamy pod ręką.
Zobacz również: Przepis na barszcz: klasyczne danie z nutą nowoczesności